1,644 Views

Dňa 11. apríla 2019, je to na deň presne 64 rokov, od kedy generál Choi Hong Hi (1918-2002) spoločne so svojim tímom po prvýkrát verejnosti predstavil svoje životné dielo, moderné umenie sebaobrany, ktoré nazval Taekwon-Do.

Vďaka neúnavnej práci dnes už legendárneho generála Choi sa Taekwon-Do stalo jedným z najmladších a predsa najpopulárnejších bojových umení na svete.

Choi Hong Hi po skončení 2. svetovej vojny stál pri zrode riadnej juhokórejskej armády, kde už od počiatku presadzoval výcvik bojových umení. Hrdosť mu však nedovoľovala vyučovať cudzie bojové umenie, preto na základe svojich znalostí starobylého Tae-kyon a japonského karate, v spolupráci s niekoľkými ďalšími kórejskými majstrami bojových umení a tiež s vedcami začal tvoriť úplne nové bojové umenie.

V rokoch 1950 – 1953 sa zúčastnil kórejskej vojny, počas ktorej sa stal generálom juhokórejskej armády. V roku 1954, po takmer deväťročnej práci, dokončil základy nového umenia sebaobrany, ktoré potom pod názvom Taekwon-Do, spoločne predstavil 11. apríla 1955 svetovej verejnosti.

Taekwon-Do si okamžite našlo veľa záujemcov a to nielen v armáde, ale tiež aj medzi civilným obyvateľstvom. Predovšetkým vďaka veľkému záujmu verejnosti v roku 1959, spojením 6 najväčších kórejských škôl bojových umení, vzniká Kórejský zväz taekwonda, ktorého predsedom sa stáva generál Choi.

V tom čase však už Taekwon-Do prekračuje hranice Kórei a začína sa vyučovať v mnohých ďalších ázijských i neázijských krajinách. Generál Choi spoločne so svojimi inštruktormi taekwonda podniká mnoho propagačných a exhibičných ciest, pričom všade sa vďaka moderným technikám a princípom boja i obrany stretáva s mimoriadnym záujmom.

Aby sa Taekwon-Do mohlo ďalej voľne šíriť po celom svete, bola 22. marca 1966 v Soule ustanovená Medzinárodná federácie taekwonda ITF (International Taekwon-Do Federation), ktorej zmyslom bolo ešte viac približovať
Taekwon-Do ako moderné umenie sebaobrany ľuďom celého sveta.

Zdroj:
Ing. Marek Lazor
prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF

Pozrite sa tiež do fotogalérie na pár zaujímavých fotografií z doby, kedy Taekwon-Do prichádzalo na svet.

Zdroj obrázkov »