2,509 Views

Pre väčšinu detí môže byť športovanie výbornou mimoškolskou aktivitou, ktorá určite ponúka veľa nevyčísliteľných výhod.

Socializácia, formovanie osobnosti a zdravý životný štýl sú len niektoré z nich a väčšina rodičov je rada, ak sa ich deťom darí ako v štúdiu, tak i v športe.

Často sa to ale zmení, keď prichádzajú skúšky v škole.

Obava, že vaše dieťa musí pokračovať v tréningovom procese a šport bude ovplyvňovať, koľko času sa venuje učeniu, je veľmi desivá.

Rodičia majú často pocit, že ak nebudú mať žiadne iné rozptyľovanie, budú študovať viac. No jednoducho to nie je tak.

Rodičia si kladú otázky ako:

    • Bude sa moje dieťa primerane venovať štúdiu na svoje skúšky aj popri tréningoch?
    • Nemôže sa stať, že by moje dieťa skolabovalo kvôli stresu, že športuje a zároveň študuje?
    • Čo ak sa zraní pri športe a nebude schopné ísť na skúšky a nebodaj kvôli tomu bude musieť opakovať ročník?
    • a veľa ďalších podobných otázok…

Konečným výsledkom je, že rodičia zvyčajne prerušia svojmu dieťaťu všetky športové aktivity s cieľom zvýšiť koncentráciu na učenie sa.

Aj keď sa to môže zdať najlepším riešením na zabezpečenie toho, aby vaše dieťa-športovec dosiahlo, alebo si udržalo najvyššie známky v škole, často je konečný výsledok opačný.

Tu je 5 dôvodov, prečo by vaše dieťa nemalo prestať športovať počas skúšok:

1. Motivácia

Deti, ktoré športujú majú niečo, na čo sa môžu tešiť po náročnom dni v škole, alebo nad knihami. Takáto prestávka od monotónnej povahy učenia sa, môže motivovať dieťa k lepším výsledkom v škole. Dobré je určiť si presný čas na tréning, najlepšie po 2 hodinách učenia sa.

2. Ochrana pred “horúčkou zo skúšok”

Veľmi dôležitou úlohou športu je, že nás učí umeniu ovládania emócií. Cnosti, ako sú odolnosť, zvládanie stresu, práca pod tlakom umožňuje mladým športovcom pristupovať ku skúškam s pozitivitou. Pomáha zachovať chladnú hlavu, aj keď zdolávať náročné skúšky v škole je skoro ako viesť vojnu. Všetky obavy, ktoré vychádzajú zo skúšok omnoho ľahšie zdolávajú deti, ktoré neprestali športovať.

3. Zlepšuje schopnosť učenia sa a zapamätania si

Šport pomáha jednotlivcom rozvíjať duševnú bdelosť a výbornú trvalú pamäť. Je to preto, lebo tréning a drily spojené so športovými aktivitami, sú navrhnuté tak, že zvyšujú zapamätanie si pohybov a schopností potrebných pri samotnom športovom výkone. Vedenie detí k športu počas skúškového obdobia pomáha zabezpečovať a udržovať schopnosti spomenúť si na informácie, ktoré sú dôležité v škole. Niektorí študenti sa dokonca snažia využiť tréning práve na lepšie zapamätanie si učiva.

4. Lepšie zdravie

Neexistuje nič horšie, ako byť chorý počas učenia sa na dôležité testy. Strach zo zlého výkonu pri skúškach, alebo v horšom prípade opakovanie celého ročníka môže byť veľmi vážnym problémom. Šport, našťastie, pomáha zlepšovať celkové zdravie a zvyšuje imunitu. Umožniť dieťaťu pokračovať v tréningoch počas štúdia a dokonca aj počas skúšok pomáha udržať dieťa fyzicky zdatné, silné a zdravé. Aj keď existuje obava zo športového zranenia, toto sa dá eliminovať zabezpečením primeraného športového vybavenia a dodržiavaním bezpečnostných zásad pri každom športe.

5. Ovládanie stresu

Mnohí rodičia priznávajú, že majú obavu z toho, že sa ich dieťa zrúti z tvrdej práce počas štúdia a fyzicky náročných tréningov. Opak je však pravdou. Vyvážený prístup k štúdiu a k športu môže pomôcť skvelo zvládať školu a zároveň sa zbaviť stresu, ktorý s ňou prichádza, prostredníctvom pohybových aktivít.

Šport je výborný na zbavenie sa stresu. Cvičenie a iná fyzická aktivita produkujú endorfíny – chemické látky v mozgu, ktoré pôsobia ako prírodné lieky proti bolesti – a tiež zlepšujú schopnosť spánku, čo zase znižuje stres. Takže namiesto toho, aby stresoval dieťa, byť fyzicky aktívnym pomáha zvládať stres najmä stres zo skúšok.

Finta je v tom, aby sa dieťa učilo pred tréningom. To zabezpečí, aby oddych po tréningu plus endorfíny pôsobili tým správnym spôsobom.

Z týchto 5 dôvodov je zrejmé, ak dieťa počas skúškového obdobia bude naďalej trénovať. V konečnom dôsledku to môže priniesť lepšie výsledky v škole, čo je v protiklade s populárnym názorom.

Vzdanie sa športu počas skúšok je jednou z „najväčších chýb“, ktorú môže študent (rodič) urobiť.

Byť aktívny v športe môže byť zázračným liekom proti stresu študenta a pre jeho duševné zdravie.

Foto: CC/BY Brendan Quealy