Celebrácia 24

Stalo sa už tradíciou, že klub Taekwon-Do Academy Slovakia oslavuje výročie svojho vzniku vo veľkolepom, plesovom štýle. Celebrácia; tento názov aj táto krásna tradícia vznikli už v roku 2018, pri oslave svojho 20.výročia. Tento rok to vyšlo na 16.marca a slávilo sa 26 rokov od založenia klubu. Síce žiadne okrúhliny ale dôvod k oslave to rozhodne bol. Medzi vzácnymi hosťami bol aj primátor mesta Šaľa, Mgr.Jozef Belický, čo mi pripomína, že sa mi patrí poďakovať mestu ako spoluorganizátorovi tohto podujatia. Ďalším významným hosťom bol Ing.Ivan Kiko, prezident STA, našej zastrešujúcej organizácie, a trojicu významných hostí uzatvára Vladimír Minda, skúšobný komisár a asistent reprezentačného trénera Slovenského zväzu kickboxu.

Ples otvorili naši najmenší žiaci svojim krátkym programom. Zacvičili zostavu Chon-Ji. Táto zostava symbolizuje začiatok, čím krásne navodila začiatok nášho plesu. Potom deti začali robiť neporiadok. V rámci svojho predstavenia totiž polámali množstvo drevených dosiek. 🙂

Potom nasledoval príhovor hlavného trénera, Ing.Karola Molnára, v ktorom stručne zhodnotil rok 2023, načrtol plány na rok 2024. Následne sme začali plesať.

Naše tradičné jedlo, ktoré pozostáva zo zabíjačkových špecialít, sme tento rok na žiadosť niektorých hostí doplnili rezňami a dokonca vyprážaným karfiolom. Brrrrr! 🙂 OK, proti gustu žiaden dišputát. Našťastie polnočná domáca kapustnica od Anky a Jara nás vrátila do tých správnych tradícií.

Za zmienku rozhodne stojí aj krásna tombola, o ktorú sa postarali naši sponzori, ktorým týmto ďakujeme. Menovite: rodiny Bartovicová, Findrová, Husáriková, Ivánová, Krenová, Melegová, Pavlovičová, Popelková, ďalej z firiem treba spomenúť Imunoglukán, Klenoty Horňák, Mestská knižnica, Mestské kultúrne stredisko, Mesto Šaľa, Microcomp, Obvilion, salón madERIa a Royaldom.

O zábavu sa celý večer starala dvojica moderátor Mohér a DJ Danči, ktorý na prekvapenie všetkých vyhral aj tanečnú súťaž. Pravdivosť tejto reportáže by som rád potvrdil fotodokumentáciou.

102 Views0
Kurz medzinárodných rozhodcov 2024

Tretí februárový víkend náš štvorčlenný rozhodcovský tím v zložení Karol Molnár, Jaroslav Hambalko ml., Kristína Ivánová a Anna Hambalková zavítal do Prahy. Český zväz taekwon-do ITF v Hoteli DUO totiž v dňoch 16.-18.2.2024 hostil rozhodcovský kurz pod vedením veľmajstra Garyho Millera (IX. Dan), predsedu rozhodcovského a súťažného oddelenia. Asistenciu mu poskytoval slovinský majster Emin Durakovič (VIII. Dan) riaditeľ financií EITF.

Už v piatok bola na pláne prvá štvorhodinová časť. Po príchode do konferenčnej miestnosti boli naši účastníci obklopení skoro 40-timi účastníkmi z rôznych kútov sveta. Majstrami, mezinárodními inštruktormi a mnohými elitnými rozhodcami a taekwondistami. Počas seminára Karol Molnár opäť nesklamal a svojimi otázkami naplnil nielen naše očakávania, ale pravdepodobne aj očakávania organizátorov.

V sobotu doobeda si účastníci ešte prešli druhú časť rozhodcovských pravidiel, no v poobedných hodinách už zamenili rozhodcovské obleky za doboky. Prešli si všetky zostavy od Chon-Ji až po Tong-Il, pričom GM Gary Miller sa zameral na najčastejšie chyby. Práve v tejto časti našich účastníkov navštívil aj predseda technickej komisie GM Prof. Hwang Ho Yong (IX. Dan).

Podvečer sa naša rozhodcovská výprava vydala na večeru do centra Prahy na Ramen a Kimchi a dokonca prevetrali aj rozhodcovské červené kartičky určené na diskvalifikáciu v matsogi. Koláž fotiek “diskvalifikácia českých sôch” prikladáme k článku.

Nedeľa patrila záverečnému 100-otázkovému testu. Naša výprava ho zvládla na výbornú. Z kurzu odchádzame s osvieženými a aktualizovanými rozhodcovskými pravidlami, fotkami na pamiatku a novými priateľstvami. Taekwon-Do Academy Slovakia je zároveň bohatšia o dvoch nových medzinárodných rozhodcov. Sú nimi Jaroslav Hambalko ml. a Anna Hambalková.

113 Views0
Páskovania – január 2024

V Taekwon-Do Academy Slovakia sa uskutočnili skúšky na vyšší technický stupeň, medzi žiakmi familiárne nazývaný aj „páskovanie“.
V našej Bratislavskej škole na Vazovovej ulici to bolo dňa 17.1. a v Šali na ZŠ Murgaša to bolo 1.2.2024.
Okrem toho, dňa 31.1. niektorí naši žiaci taekwonda, spáskovali aj na 5.kyu v Kickboxe!

Všetkým úspešným spáskovancom zo srdca gratulujeme.

318 Views0
FM OPEN 2024, 3. ROČNÍK

Začiatok roka sme odštartovali dosť intenzívne a to súťažou vo Frýdku-Místku, 20.1.2024. Miestny klub už tradične organizuje súťaž pre najmladších taekwondistov – od 3 do 17 rokov.

Ubytovaní sme boli v miestom internáte, len 150 m od haly. Naša skromná výprava pozostávala z 13 súťažiacich, 3 koučov, 3 rozhodcov a niekoľkých rodičov, ktorí podporovali svoje ratolesti. Hala bola trochu chladná, záchodov bolo žalostne málo, miest na sedenie tiež, ale adrenalín zo športových výkonov tieto negatíva vytlačil do pozadia.

Výnimočne sa nám podarilo, že každý zo športovcov doniesol domov aspoň jednu medailu, takže radosti cestou domov bolo veľa. Celkovým počtom medailí sme sa ako klub umiestnili na peknom 5. mieste, avšak čo sa týka koeficientu úspešnosti sme skončili ako druhí v poradí.

Gratulujeme všetkým súťažiacim a ďakujeme celému podpornému tímu.

Umiestnenia:
Starší žiaci – Matsogi – Hmotnosť 36-40 kg : Tkáč Patrik – 1. miesto
Staršie žiačky – Pointfighting – Výška 151-160 cm: Popelková Karolína – 2. miesto
Staršie žiačky – Pointfighting – Výška Nad 161 cm: Eva Izsáková – 1. miesto
Staršie žiačky – Tul – Technický stupeň 6. kup-5. kup: Izsáková Eva – 2. miesto
Staršie žiačky – Tul – Technický stupeň 8. kup-7. kup: Komoňová Nina – 1. miesto
Mladšie juniorky – Boj s penovými tyčami – Výška Do 170 cm: Sudová Soňa – 2. miesto
Mladší juniori – Matsogi – Hmotnosť Nad 61 kg: Kováč Martin – 3. miesto
Mladšie juniorky – Pointfighting – Výška 161-170 cm: Komoňová Ivana – 2. miesto
Mladšie juniorky – Pointfighting – Výška 161-170 cm: Tkáčová Bianca – 3. miesto
Mladšie juniorky – Tul – Technický stupeň 6. kup-5. kup: Tkáčová Bianca – 2. miesto
Mladšie juniorky – Tul – Technický stupeň 8. kup-7. kup: Krauspe Tamara – 2. miesto
Mladšie juniorky – Tul – Technický stupeň 8. kup-7. kup: Sudová Soňa – 3. miesto
Mladší juniori – Tul – Technický stupeň 4. kup-3. kup: Kováč Martin – 3. miesto
Staršie juniorky – Matsogi – Hmotnosť 65-70 kg: Maľová Kristína – 2. miesto
Staršie juniorky – Pointfighting – Výška Do 170 cm: Pavlovičová Valéria – 2. miesto
Starší juniori – Tul – Technický stupeň 8. kup-5. kup: Halada Andrej – 1. miesto
Starší juniori – Tul – Technický stupeň 4. kup-3. kup: Pospiš Michal – 2. miesto
Staršie juniorky – Tul – Technický stupeň 8. kup-5. kup: Pavlovičová Valéria – 1. miesto

Autor: Karol Molnár

257 Views0
Seminár pod vedením veľmajstra Do Ki Hyun

V sobotu dňa 6.1.2024 sme mali možnosť zúčastniť sa seminára, ktorý našich cvičencov a trénerov obohatil novými vedomosťami a skúsenosťami z dvoch tradičných kórejských bojových umení, taekkyonu a hopaesoolu. Mali sme tak jedinečnú príležitosť oboznámiť sa bližšie s kórejskou kultúrou. Seminár viedol kórejský veľmajster Do Ki Hyun a český majster Martin Zámečník.

Hopaesool ako bojové umenie je postavené na hopae. Hopae slúžilo v kórejskej histórii ako identifikačný preukaz a preto ho každý Kórejčan musel pri sebe nosiť. Bola to v podstate malá drevená doštička zavesená na šnúrke, na ktorej boli napísané základné informácie o majiteľovi, ako meno, narodenie, bydlisko alebo povolanie. V nebezpečných situáciách bolo hopae, logicky, jedinou zbraňou, ktorú mal každý Kórejčan pri sebe, a tak sa ho naučili používať na sebaobranu.

Naši cvičenci dostali možnosť nechať si hopae, s ktorým cvičili, na pamiatku a samotný veľmajster im na ich hopae napísal ich meno.

Taekkyon je tradičné kórejské bojové umenie zamerané na sebaobranu, ktoré využíva plynulé, rytmické a tanečné pohyby. Pri taekkyone naše zručnosti obohatila kombinácia techník a naučili sme sa cvičiť s ľahkosťou, ktorá je pre toto bojové umenie príznačná. Ako uviedol aj samotný veľmajster, taekkyon je bojové umenie priamo uznané kórejskou vládou a považuje sa za národný poklad. Dokonca, taekkyon je prvé bojové umenie zapísané ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO.

Celý seminár prebiehal vo veľmi príjemnej, priateľskej a veselej nálade. Možno ho považovať za jeden z najpríjemnejších a najzaujímavejších v poslednom čase. Bol to pre nás jedinečný zážitok.

Autor: Danči Letko

223 Views0
Seminár s GM Hutchisonom, Nitra, 17.-19.11.2023

Predĺžený víkend druhej polovice novembra bol pre našich cvičencov a trénerov naplnený tréningom a vzdelávaním sa. Taekwondistov zo všetkých kútov Slovenska poctil svojou návštevou (opäť po 4 rokoch) škótsky veľmajster Les Hutchison 9.Dan. Upršaný aj slnečný a dokonca aj zasnežený seminárový víkend v Nitre stál za to.

Tri hodiny doobeda a tri hodiny poobede dali zabrať nejednému cvičencovi. Veľmajster sám priznal, že niektoré časti boli inšpirované tradičným tréningom kórejského tímu, ktorý sám zažil počas majstrovstiev sveta v Kazachstane. A my sme sa pri kopoch vo výskoku presvedčili o tom, že naozaj existujú nekonečne dlhé telocvične.

V prvý deň si veľmajstra vychutnali aj cvičenci od zeleného opasku a vyššie. Sami si okúsili aké je to absolvovať tréning pod vedením takejto kapacity v Taekwonde. Zo seminára odchádzali plní inšpirácie a so spoločnou fotkou na pamiatku.

Ďalšie dva dni boli vyhradené pre cvičencov s čiernym opaskom a pre tých, ktorí naň už ašpirujú. Tréningy boli nielen plné nových poznatkov, ale aj extrémne náročné. Každý odchádzal po troch dňoch strávených v telocvični plný motivácie, nových vedomostí a skúseností a so svalovkou, akú sme už dlho nemali.

Keďže bol tento seminár zameraný pre vysoké technické stupne, svoju dávku inšpirácie dostali hlavne tréneri. Okrem opravovania techník sa veľmajster zameral aj na témy týkajúce sa trénerstva, organizácie tréningu, štýlu precvičovania jednotlivých častí Taekwonda a disciplínu. Veľmajstrove učenie sa teraz môže zakomponovať do našich bežných tréningov. Aj žiaci, ktorí nemali možnosť trénovať s veľmajstrom osobne, si budú môcť vyskúšať jeho tréningy priamo u seba v telocvični sprostredkovane. A celoslovenské Taekwon-Do sa môže kvalitou opäť trochu priblížiť k svetovej úrovni krajín, ktoré majú v bojových umeniach oveľa hlbšiu tradíciu.

Bolo nám cťou a potešením trénovať pod veľmajstrovým vedením. Ďakujeme mu za to, že prijal pozvanie prísť medzi nás, a pevne veríme, že ho budeme môcť čoskoro opäť privítať na ďalšom seminári.

Video zo seminára čoskoro…

293 Views0