ITF má 55 rokov

V roku 1965 veľvyslanec Choi Hong Hi, dvojhviezdičkový generál vo výslužbe, bol menovaný vládou Kórejskej republiky, aby viedol misiu dobrej vôle v Západnom Nemecku, Taliansku, Turecku, Spojenej arabskej republike, Malajzii a Singapure.

To bol základ nielen pre založenie organizácií Taekwon-Do v týchto krajinách, ale aj pre vytvorenie Medzinárodnej Federácie Taekwon-Do (International Taekwon-Do Federation), ako je dnes známa.

V roku 1966 sa splnil sen chorého mladého študenta kaligrafie, ktorý sa stal na veľvyslancom a prezidentom Asociácie najuznávanejších bojových umení na svete.

22. marca 1966 bola založená Medzinárodná Federácia Taekwon-Do s Asociáciami vo Vietname, Malajzii, Singapure, Západnom Nemecku, Spojených štátoch, Turecku, Taliansku, Egyptskej arabskej republike a Kórei.

Na foto: Riaditelia a inštruktori pózujú po demonštrácii v rámci slávnostného založenia Medzinárodnej Federácie Taekwon-Do (ITF) v Rose Ballroom v hoteli Chosun v Kórei 22. marca 1966.

1 View0
Cenu primátora mesta Šaľa v roku 2020 získal Karol Molnár!

Cenu primátora mesta Šaľa si v r. 2020 odniesol aj Ing. Karol Molnár. Vysokoškolský diplom získal štúdiom na Slovenskej technickej univerzite v Trnave. Momentálne pracuje ako programátor/manažér. Okrem programovania však má aj inú vášeň. Už ako dieťa sa zaujímal o rôzne bojové umenia, ale až v septembri 1989, ako 14 ročný sa prihlásil na karate. Toto robil až do júna 1994. Avšak už v septembri 1993 začal pod vedením afganského trénera Abdula Qayuma popri karate cvičiť aj taekwondo. V januári r.1998 založil svoj vlastný klub taekwonda v Šali Molnár s pomocou p. Jozef Reisingera (vtedajšieho prezidenta Slovenskej Taekwon-Do Federácie) a p. Milanom Aľakšom. V apríli toho roka dosiahol I.dan, teda svoj prvý čierny pás.

V roku 2000 otvoril kluby v Trnave. Rok 2007, otvorenie klubu v Galante, Bratislave a v tomto roku po prvýkrát začal oficiálne používať názov Taekwon-Do Academy Slovakia. Rok 2008, pripája k sebe klub Nové Zámky. September 2013: TKD Academy pôsobí už iba v Šali. Zvyšné školy sa buď osamostatnili (NZ, TT), prípadne sa zatvorili (BA, GA). 2018: znovuotvorenie pobočky v Bratislave.

Počas tohto obdobia sa postupne vypracoval až na VI.dan. Je teda momentálne najvyšším technickým stupňom na Slovensku. Zároveň je medzinárodným rozhodcom triedy „A“ a medzinárodným inštruktorom. Stále sa aktívne venuje taekwondu, je predsedom a hlavným trénerom Taekwon-Do Academy Slovakia, je držiteľom certifikátu medzinárodného rozhodcu a pravidelne je pozývaný na majstrovstvá sveta a Európy, je známy svojimi schopnosťami a skúsenosťami, čím poskytuje usporiadateľom súťaží záruku nestrannosti a profesionality. Je uznávaný a motivujúci tréner pre desiatky dospelých, mládež a deti, ktoré sa venujú taekwondu. Vďaka nemu je toto bojové umenie už niekoľko rokov zakorenené v Šali a stále sa teší popularite medzi mnohými športovcami v našom meste. Vychoval veľké množstvo vynikajúcich športovcov. Svojich zverencov vníma ako jednu veľkú rodinu s dôrazom na to, aby sa pod jeho vedením vytvoril priateľský kolektív a skutočne mu záleží na každom jednom členovi.

 

Foto:
Ing. Karol Molnár pri prevzatí ceny od primátora Šale Jozefa Belického.

230 Views0
Korona, nekorona, cvičíme ďalej

V poslednom príspevku, 29. októbra, sme Vás informovali o našich online tréningoch. Príspevok bol ilustračne podporený fotografiami z tréningov.

Máme 14. novembra, no my stále nemôžeme cvičiť v telocvični, preto naďalej udržiavame kontakt s našimi žiakmi práve prostredníctvom online tréningov. Nie je to ideálne, ale ako tzv. „udržiavačka“ je to výborné riešenie. Dôvod je, ako sme už písali v prvom príspevku ten, že väčšina z nás sa nedokáže prinútiť k cvičeniu vlastnými silami. No našim hlavným cieľom je, aby naši žiaci nevyšli z cviku a aby sa nestratili ich dobré návyky. Nemenej dôležité je aj udržanie sociálnych väzieb s ostatnými taekwondistami. Všetkým sa tréningy veľmi páčia, dokonca v niektorých prípadoch sa zapája aj niektorý z rodičov, hoci (zatiaľ) nie je taekwondista.
Preto dnes prichádzame s krátkym videjkom.

185 Views0
Druhý online tréning je za nami

Bol o pol hodinu dlhší, no nebol fyzicky náročnejší ako ten prvý. Jednotlivé cviky boli prekladané teóriou a tak sme si mohli aj trocha oddýchnuť.

Tieto online tréningy nám síce nenahradia riadny tréning, ale je to lepšie ako nič. Mnohí z nás a dovolím si použiť slovo väčšina, sa nevie prinútiť cvičiť doma samostatne. Potrebujeme niekoho, kto nás povzbudzuje. Takže nám tieto online tréningy vyhovujú, pretože bez nich by sme len potichúčky priberali.

Pocity sú veľmi pozitívne. Konečne sme sa mohli znova vidieť. Už sme si chýbali. Raz darmo, zvyk je železná košeľa. Už len ten skvelý pocit, môcť si znova obliecť dobok, je niečo nenahraditeľné. Keď si ho dáme na seba, zrazu sme niekto iný. Okamžite zabudneme na svoje problémy v práci či v škole a odrazu neexistuje nič iné, len „tu a teraz“. Dokonca zabudneme aj na tú hnusobu Koronu, kvôli ktorej môžeme cvičiť iba online.

Na konci tréningu sa deti posťažovali trénerovi, že kvôli tréningu nestihli rozprávku. A tak sa tréner rozhodol, že im nejakú porozpráva. Vďaka výnimočným improvizačným schopnostiam okamžite spustil rozprávku na tému „zdvorilosť“. Je to prvý diel päťdielnej série.

Kto z Vás uhádne názov ďalšieho dielu?

321 Views0
Czech Open 2020

Počas posledného februárového víkendu sa naša maličká výprava jedného auta (kouč Karol Molnár, rozhodca Jaroslav Hambalko a súťažiaci Erik Gemeri a Kristína Ivánová ) vybrala na prestížny A-Class turnaj, Czech Open 2020 do Nymburku. Je to jedna z najväčších súťaží v strednej Európe, ktorej sa každoročne zúčastňujeme. Tento rok sme na súťaži mohli vidieť 33 výprav zo 6 krajín. Celkom štartovalo 370 súťažiacich zo Španielska, Poľska, Slovenska, Maďarska, Ukrajiny a samozrejme z Českej Republiky. Nenechali sme sa odradiť ani súčasnou zdravotnou hrozbou a rozhodli sme sa hrdo reprezentovať Slovensko vo viacerých disciplínach. V konkurencii domácich a zahraničných cvičencov sa nám podarili krásne úspechy.

V sobotu súťažili seniori. Naša Kristína Ivánová získala 3 bronzové medaily. Súťažila v 3 disciplínach: zostavy (Tul), sparing (Matsogi) a prerážanie (Wiryok). Prvé kolo zostáv vyhrala s výrazným bodovým rozdielom. Aj v ďalšom kole cvičila podľa nás lepšie ako jej súperka, ale nepodarilo sa jej o tom presvedčiť rozhodcov. V sparingu, v skupine každý s každým, porazila súperky z Čiech aj z Ukrajiny a postúpila do pavúka, kde sa stretla s niekoľkonásobnou majsterkou Európy a sveta, s Martinou Kopeckou. Prehrala, ale s hrdosťou. V silovom prerážaní nominačnú techniku zvládla bez problémov. Nakoľko viac súperiek malo rovnaký počet bodov, museli sa o 3. miesto pobiť.

Nedeľa patrila juniorom. Erik Gemeri sa v extrémne náročnej kategórii musel prebojovať cez niekoľkých juniorov, aby nakoniec získal krásne 3 miesto.

Realizačný tím odviedol perfektnú prácu. Fungoval i online prenos, takže zápasy našich súťažiacich mohli sledovať aj rodinní príslušníci a priatelia z domu. Na súťaži bol prítomný aj veľmajster Hwang Ho-Jong (9.dan), senior viceprezident Medzinárodnej federácie taekwonda (ITF) a Ing. Marek Lazor, prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF.

V závere je nutné poznamenať, že súťaž Czech Open je každoročne jedna z najnáročnejších súťaží hlavne preto, že na ňu časovo nadväzujú Majstrovstvá Európy a súťažiaci sa sem chodia „zahrievať“. Konkurencia je preto veľmi silná a každá medaila je o to cennejšia.

469 Views0
V ŠALI BOLI OCENENÍ NAJLEPŠÍ ŠPORTOVCI OKRESU A MESTA ZA ROK 2019

25. februára 2020 sa v Kultúrnom dome v Šali uskutočnilo Vyhlásenie najúspešnejších športovcov, trénerov a zaslúžilých funkcionárov okresu a mesta Šaľa za rok 2019. Podujatie organizovalo mesto Šaľa spolu so zástupcami Okresnej asociácie telovýchovných jednôt a klubov okresu Šaľa.

Šport v našom meste, ale i v celom šalianskom regióne neustále napreduje. ,,Keď sme v marci minulého roku na tomto mieste oceňovali skoro 80 – ku tých najlepších, mysleli sme, že je to vrchol. K nášmu potešeniu musíme priznať, že sme sa mýlili. Rok 2019 najmä vďaka Vám športovcom a aktivistom bol na športové úspechy ešte bohatší,“ povedal primátor Šale Jozef Belický.

Ocenení boli rozdelení do siedmich kategórií:

  1. Dospelí a juniori – kolektívy (9 kolektívov)
  2. Dospelí a juniori – jednotlivci (18 jednotlivcov)
  3. Mládež – kolektívy (10 kolektívov)
  4. Mládež – jednotlivci (18 jednotlivcov)
  5. Tréneri (15 trénerov)
  6. Funkcionári (5 funkcionárov)
  7. Osobitné ocenenie (7 ocenení)

O krásne výsledky na európskych a svetových podujatiach sa pričinili karatisti TJ Slovan Duslo Šaľa, plutvoví plavci šalianskeho KVŠ Barakuda, zástupcovia TK Jumping Šaľa, zástupcovia naturálnej kulturistiky, voltížni jazdci TJ Slávia SOUP Šaľa a JK Lángov dvor Trnovec nad Váhom, zástupca plutvového plávania ŠK Hurrican Šaľa. V rámci Slovenska sa úspechu teší Šaliansky strelecký klub, športovci Taekwon – Do Šaľa, petangu a zástupcovia ďalších športových odvetví. Nezabúdame ani na hádzanárov a futbalistov. ,,Skutočnosť, že v Šali a v našom okrese šport nestagnuje, potvrdzujú jednoznačne výsledky a výkony, ktoré dosiahli naši športovci v minulom roku na regionálnej, slovenskej a medzinárodnej úrovni. V mene OATJK Šaľa sa chcem poďakovať všetkým sponzorom a starostom našich obcí v okrese, ako aj mestu Šaľa za všestrannú pomoc, ktorú poskytujú športovcom pri dosahovaní ich hodnotných výkonov,“ hovorí podpredseda OATJK Šaľa Ľudovít Kováč.

Mená ocenených si môžete pozrieť v prílohe. Všetkým oceneným gratulujeme!

(DH), zdroj: Sala.sk

453 Views0