Seminár s GM Hutchisonom, Nitra, 17.-19.11.2023

Predĺžený víkend druhej polovice novembra bol pre našich cvičencov a trénerov naplnený tréningom a vzdelávaním sa. Taekwondistov zo všetkých kútov Slovenska poctil svojou návštevou (opäť po 4 rokoch) škótsky veľmajster Les Hutchison 9.Dan. Upršaný aj slnečný a dokonca aj zasnežený seminárový víkend v Nitre stál za to.

Tri hodiny doobeda a tri hodiny poobede dali zabrať nejednému cvičencovi. Veľmajster sám priznal, že niektoré časti boli inšpirované tradičným tréningom kórejského tímu, ktorý sám zažil počas majstrovstiev sveta v Kazachstane. A my sme sa pri kopoch vo výskoku presvedčili o tom, že naozaj existujú nekonečne dlhé telocvične.

V prvý deň si veľmajstra vychutnali aj cvičenci od zeleného opasku a vyššie. Sami si okúsili aké je to absolvovať tréning pod vedením takejto kapacity v Taekwonde. Zo seminára odchádzali plní inšpirácie a so spoločnou fotkou na pamiatku.

Ďalšie dva dni boli vyhradené pre cvičencov s čiernym opaskom a pre tých, ktorí naň už ašpirujú. Tréningy boli nielen plné nových poznatkov, ale aj extrémne náročné. Každý odchádzal po troch dňoch strávených v telocvični plný motivácie, nových vedomostí a skúseností a so svalovkou, akú sme už dlho nemali.

Keďže bol tento seminár zameraný pre vysoké technické stupne, svoju dávku inšpirácie dostali hlavne tréneri. Okrem opravovania techník sa veľmajster zameral aj na témy týkajúce sa trénerstva, organizácie tréningu, štýlu precvičovania jednotlivých častí Taekwonda a disciplínu. Veľmajstrove učenie sa teraz môže zakomponovať do našich bežných tréningov. Aj žiaci, ktorí nemali možnosť trénovať s veľmajstrom osobne, si budú môcť vyskúšať jeho tréningy priamo u seba v telocvični sprostredkovane. A celoslovenské Taekwon-Do sa môže kvalitou opäť trochu priblížiť k svetovej úrovni krajín, ktoré majú v bojových umeniach oveľa hlbšiu tradíciu.

Bolo nám cťou a potešením trénovať pod veľmajstrovým vedením. Ďakujeme mu za to, že prijal pozvanie prísť medzi nás, a pevne veríme, že ho budeme môcť čoskoro opäť privítať na ďalšom seminári.

Video zo seminára čoskoro…

37 Views0
Moravia Open 2023

Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Estónsko, Lotyšsko, Macedónia, Holandsko, Poľsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Česká republika a Ukrajina. To sú krajiny, ktoré vyslali celkovo 363 prihlásených taekwondistov zmerať si sily do srdca Európy, do Ostravy posledný októbrový víkend.

Výprava slovenských taekwondistov pozostávala celkom zo 42 bojovníkov, ktorí získali spolu 11 zlatých, 10 strieborných a 17 bronzových medailí. Toto nám zaistilo celkovo 3. miesto v poradí TKD klubov.

Pre našich cvičencov to bola obrovská šanca preukázať svoje odhodlanie, talent a bojovnosť.

Obrovskú gratuláciu si zaslúžia naši členovia za získané medaile:
Diana Ölveczká:
3. miesto matsogi seniorky do 62kg
3. miesto tul seniorky I.dan a vyššie.
Ivana Komoňová:
1. miesto tul mladšie juniorky 8.-7. kup
Eva Izsáková:
1. miesto tukgi staršie žiačky do 7.kupu
3. miesto tul staršie žiačky 8.-7.kup
Lucia Kováčová:
3. miesto tul staršie juniorky 4.-3.kup
Daniel Letko:
2. miesto tul seniori II.dan a vyšší
Karolína Rábeková:
3. miesto tul staršie žiačky 4.-3.kup
Tomáš Rábek, st.:
2. miesto tul seniori 6.-1.kup
3. miesto matsogi seniori nad 92 kg
Tomáš Rábek, ml.:
3. miesto tul deti 8.kup a vyšší
3. miesto softkick deti 130 cm a vyšší
Erika Tkáčová:
2. miesto tul seniorky 4.-1.kup
2. miesto matsogi seniorky do 77 kg

Ich úspech je pre nás hrdosťou a inšpiráciou.

Zápasy sa počas celého víkendu dali sledovať aj online cez YouTube. A dokonca sa k nim vieme vrátiť aj v archíve.

Nesmieme zabudnúť na našich štyroch skvelých rozhodcov (Kristína Ivánová, Jaroslav Hambalko st., Anna Hambalková, Dia Ölveczká), ktorí pomáhali zabezpečovať spravodlivý priebeh súťaže a dbali na dodržiavanie pravidiel taekwonda. Ich neoceniteľná práca a objektivita prispeli k profesionálnemu charakteru podujatia a kládla základy férového súboja.

58 Views0
Veľké letné sústredenie 2023

Prvý júlový týždeň je už pre väčšinu našich žiakov spojený s veľkým Taekwon-Do sústredením a inak tomu nebolo ani tento rok. V malebnej liptovskej dedinke Bobrovec v miestnej školskej telocvični sa tohtoročného sústredenia zúčastnilo rekordných 133 účastníkov vo veku od 5 do 60 rokov z rôznych kútov Slovenska, aby si spoločne zacvičili. Aj napriek zlým predpovediam počasia, hlásili väčšinou dážď, sa na nás, s výnimkou dvoch dní, usmievalo slnko. Dôsledkom toho si niektorí cvičenci okrem nových znalostí odniesli aj pekné opálenie.

Cvičilo sa až trikrát denne. Tréningy boli zamerané na zlepšovanie techník v zostavách (tul), ale tiež na nacvičovanie nových sparingových kombinácií (matsogi) s ich využitím v športovom zápase a našiel sa čas aj na základy sebaobrany (hosinsool). Keďže Taekwon-Do sa skladá nielen z fyzickej ale aj mentálnej prípravy, neoddeliteľnou súčasťou tréningového plánu boli aj večerné “rozprávky”. V týchto pútavých prednáškach nášho trénera Karola Molnára sa okrem iného rozprávalo o teórii techník, zásadách, pravidlách a tradíciách taekwonda. Pozornosť bola venovaná taktiež výchovným témam, ako rešpekt voči druhým a slušnosť.

Každý tréning viedol skúsený tréner, ktorý odovzdával svoje vlastné skúsenosti cvičencom. Vďaka tomu mali cvičenci možnosť vidieť rôzne prístupy k jednotlivým cvičeniam, k tvorbe tréningového plánu či samotného zamerania v rámci tréningu. Takáto skúsenosť dokáže cvičenca veľmi obohatiť aj z dlhodobejšieho hľadiska.

Na spestrenie programu boli vytvorené rôzne súťaže, kde si medzi sebou jednotliví cvičenci zmerali sily.
Súťažilo sa napríklad v tímovom cvičení (team tul), v prevedení techník alebo v športovej zručnosti. Najlepší cvičenci si potom prevzali zaslúžené ceny a ostali im krásne spomienky zo súťaženia. V rámci prevencie pred únavovými zraneniami bol jeden deň oddychový. Niektorí ho využili na ochladenie v neďalekom rybníku, iní sa vydali objavovať krásy okolitej prírody Liptova a ostatní ho využili na regeneráciu vo forme oddychu na izbe. Na utužovanie spoločného ducha boli vyhradené večery, kedy sa žiaci s trénermi bavili pri spoločenských hrách.

Neoddeliteľnou súčasťou sústredenia sú technické skúšky (páskovanie), kde cvičenci dokazujú svoje zručnosti čo sa pred sústredením a počas neho naučili. Po úspešnom preukázaní zručností a znalostí im je udelený vyšší technický stupeň, čo cvičencov posunie o krok ďalej na ich ceste taekwondom (predsa len, „do“ sa prekladá ako cesta). Vrcholom bolo páskovanie na prvý dan. Všetci piati cvičenci úspešne predviedli svoje zručnosti a znalosti, ktoré nadobudli dlhoročným cvičením taekwonda a získali tak čierny pás.

Ani toto sústredenie nezaostalo za svojimi očakávaniami. Prinieslo veľa nových spomienok, znalostí, skúseností a nových i staronových priateľstiev. Všetci zúčastnení sú spokojní a plní nových zážitkov. Aj preto patrí veľké poďakovanie organizátorom sústredenia, že si dali tú námahu zorganizovať a pripraviť takéto podujatie. Ďakujeme a dúfame, že sa v podobnej zostave stretneme aj o rok na Veľkom letnom Taekwon-Do sústredení.

Autori: Peter Izsák a Matej Meluš

149 Views0
Čierne páskovanie 7.7.2023

Keď žiak postúpi o jeden technický stupeň, je to pre trénera vždy potešujúce. Ale ak dosiahne čierny pás, tak to je už skutočne veľká vec! Najväčšiu zásluhu na tom má samozrejme samotný žiak. Bez jeho snahy by bola snaha trénerov úplne zbytočná. Mali sme možnosť zažiť to v praxi, keď žiak skončil tesne pred čiernym pásom. Naschvál som nenapísal, že skončil pred cieľom, pretože čierny pás nie je cieľ. Cesta je cieľ. „Do“ je cieľ! Dosiahnutie čierneho pásu je začiatok ďalšej etapy.

Ako už bolo napísané, najväčšiu zásluhu na tom má žiak. Druhý v poradí je jeho majster. Jeho inštruktor. V tomto prípade je ich viac. Samozrejme najväčšiu zásluhu má Karol Molnár, no pri výuke týchto žiakov sa spolupodieľali aj Kristína Ivánová, Jares Hambalko, Jaroslav Hambalko, Anna Hambalková a Daniel Letko.

Peter Izsák, Fabio Maranesi a Matej Meluš, zo srdca vám Gratulujeme!

Autor: Jaroslav Hambalko

131 Views0
MaxiFestík 2023

Dňa 18. júna sa náš malý demo tím predstavil so svojím programom na podujatí pre rodiny s deťmi s názvom Šaľa Maxi Festík. Diváci v podaní Taekwon-Do Academy Slovakia mohli vidieť viaceré zostavy (tul), ktoré cvičenci taekwonda musia zvládať pri technických skúškach. Ďalej mohli diváci vidieť športový zápas (matsogi), prerážanie dosiek viacerými technikami (wirok), ako aj sebaobranu (hosinsul), kedy sa musí cvičenec vedieť ubrániť pri nečakanom napadnutí agresorom. V rámci programu Taekwon-Do Academy Slovakia sa predstavili rôzne technické stupne, a to od úplných začiatočníkov s bielym opaskom až po pokročilých žiakov (sombe) s červeno-čiernym opaskom, pričom najmladší cvičenec mal 8 rokov a najstarší viac ako 50. Ako zlatý klinec programu sa predstavili aj oteckovia so svojimi deťmi. V našom klube často cvičia aj celé rodiny, čo pri iných športoch nie je úplne bežné. Program zožal u divákov veľký úspech. Najbližšie našich taekwondistov čaká celoslovenské letné sústredenie na Liptove, ktoré organizuje Slovenská Taekwon-Do Aliancia. A na záver pripomíname, že počas celého roka máme otvorené dvere pre nových cvičencov, pričom najväčšie nábory sa budú robiť začiatkom septembra.

Autor textu: Ing. Tomáš Rábek, PhD.

205 Views0
Športovec okresu Šaľa za rok 2022

Celoročné snaženie športovcov za rok 2022 vyhodnotilo mesto Šaľa a OATJK v jubilejnom 25-tom ročníku. Tí najúspešnejší sa 5. júna zišli v kultúrnom dome v Šali a samozrejme, nesmeli chýbať ani cvičenci a tréneri Taekwon-Do Academy Slovakia.

Tento rok sa v kategóriách jednotlivcov podarilo nadpriemernými výkonmi vyniknúť Kristíne Ivánovej a Fabiovi Maranesimu. Obaja v minulom roku viackrát medailovo zabodovali na domácich, ale aj medzinárodných súťažiach a tým rozšírili povedomie o meste Šaľa ďaleko za hranice okresu.

V prestávkach medzi jednotlivými kategóriami samozrejme nesmeli chýbať vystúpenia na oživenie atmosféry a predstavenie talentov z rôznych športových oblastí. V jednom z vystúpení sa predviedli aj naše šikovné detičky za asistencie skúsených veteránov klubu. Nechýbali zostavy, kopy na lapu ako to robíme na tréningoch, či prerážanie. Krátke a výstižné predstavenie dokonale ilustrovalo aspoň časť rôznych oblastí taekwonda, v ktorých si každý dokáže nájsť niečo pre seba.

Oceňovanie postupne vygradovalo až k udeľovaniu osobitných cien. Tu si prišiel plaketu za dlhoročné zásluhy Taekwon-Do Academy Slovakia prevziať hlavný tréner klubu Karol Molnár. Klub sa tento rok pýši krásnym štvrťstoročným jubileom. Za tie roky Karol Molnár vychoval mnoho úspešných reprezentantov a vštepil mnoho dôležitých morálnych zásad do cvičencov v celom vekovom spektre. Ak ste z okolia Šale, je veľká šanca, že poznáte bývalého, alebo súčasného taekwondistu, ktorý má na svoje momenty v telocvični príjemné spomienky. A to je tým, že sa v našom klube snažíme budovať komunitu, ba priam až rodinu. Tento aspekt je v športe nesmierne dôležitý, žiaľ často býva prehliadaný. Možno práve toto je naša tajná zbraň a dôvod dlhovekosti taekwonda v Šali. Ale to sa asi potvrdí až pri odovzdávaní ceny za 50-ročné zásluhy klubu.

Týmto spôsobom by sme chceli mestu Šaľa a OATJK (Okresná asociácia telovýchovných jednôt a klubov) poďakovať za udelené ceny, pozvanie na účinkovanie a pohostenie. Ďalej chceme pogratulovať všetkým oceneným. A tí z vás, ktorý ocenený neboli, nezúfajte. Ešte ste len v polovici roka a stále máte čas na sebe zamakať a byť ocenený budúci rok!

Fotografie boli použité z: https://sala.sk/clanok/ocenili-naj-sportovcov-mesta-a-okresu-za-rok-2022

126 Views0