327 Views

V sobotu dňa 6.1.2024 sme mali možnosť zúčastniť sa seminára, ktorý našich cvičencov a trénerov obohatil novými vedomosťami a skúsenosťami z dvoch tradičných kórejských bojových umení, taekkyonu a hopaesoolu. Mali sme tak jedinečnú príležitosť oboznámiť sa bližšie s kórejskou kultúrou. Seminár viedol kórejský veľmajster Do Ki Hyun a český majster Martin Zámečník.

Hopaesool ako bojové umenie je postavené na hopae. Hopae slúžilo v kórejskej histórii ako identifikačný preukaz a preto ho každý Kórejčan musel pri sebe nosiť. Bola to v podstate malá drevená doštička zavesená na šnúrke, na ktorej boli napísané základné informácie o majiteľovi, ako meno, narodenie, bydlisko alebo povolanie. V nebezpečných situáciách bolo hopae, logicky, jedinou zbraňou, ktorú mal každý Kórejčan pri sebe, a tak sa ho naučili používať na sebaobranu.

Naši cvičenci dostali možnosť nechať si hopae, s ktorým cvičili, na pamiatku a samotný veľmajster im na ich hopae napísal ich meno.

Taekkyon je tradičné kórejské bojové umenie zamerané na sebaobranu, ktoré využíva plynulé, rytmické a tanečné pohyby. Pri taekkyone naše zručnosti obohatila kombinácia techník a naučili sme sa cvičiť s ľahkosťou, ktorá je pre toto bojové umenie príznačná. Ako uviedol aj samotný veľmajster, taekkyon je bojové umenie priamo uznané kórejskou vládou a považuje sa za národný poklad. Dokonca, taekkyon je prvé bojové umenie zapísané ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO.

Celý seminár prebiehal vo veľmi príjemnej, priateľskej a veselej nálade. Možno ho považovať za jeden z najpríjemnejších a najzaujímavejších v poslednom čase. Bol to pre nás jedinečný zážitok.

Autor: Danči Letko