1,078 Views

Kurz sa konal v priestoroch ZŠ Campanus v Prahe 11 – Chodov. Na kurze sa z Taekwondo Akadémie zúčastnili: Slavomír Hátaš, Michal Vavro, Jaroslav Hambalko a samozrejme náš vedúci výpravy Karol Molnár.

Technické oddelenie Českého zväzu Taekwon-Do ITF pre nás pripravilo prednášky s videoprojekciou na témy:

  • morálna kultúra,
  • história taekwonda,
  • história Kórei, úvod do problematiky kórejského jazyka,
  • život zakladateľa taekwonda a ďalších významných postáv bojových umení a ich morálny odkaz, atď.

Kurz bol doporučený všetkým trénerom a certifikát, ktorý bol pridelený všetkým účastníkom kurzu je nevyhnutnou požiadavkou pre získanie „Medzinárodného inštruktora“ (platí pre ČR).

Myšlienky, ktoré na kurze odzneli by som vrelo doporučil všetkým trénerom taekwonda a vôbec všetkým, ktorí sa snažia učiť taekwondo. Dosť často sa pri výuke a šírení taekwonda zabúda na vysvetľovanie morálnych zásad, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou taekwonda.

Často zabúdame, že slovo taekwondo sa skladá z troch rovnocenných slov. Nemôžeme učiť našich žiakov len zostavy a sparring. Nemôžeme zdokonaľovať len telo. To by nebolo kompletné taekwondo. Ak chceme učiť taekwondo v celej jeho kráse, musíme sa rovnako venovať aj rozvíjaniu ducha. Ak sa čestnosť, zdvorilosť, vytrvalosť, sebaovládanie a neskrotný duch – ak sa týchto 5 zásad taekwonda – stane pre našich žiakov iba frázou, ktorú občas počuť na páskovaní na prvý dan, a ktorú sa treba nabifľovať, tak to môžeme rovno zabaliť. Taekwondo sa v rukách takto vyškoleného žiaka stáva nabitou zbraňou namierenou proti komukoľvek, kto sa mu postaví do cesty. A to dúfam nechceme.

Tréneri Taekwondo akadémie si tieto skutočnosti uvedomujú a preto sa venujú tejto oblasti rovnako ako aj samotnému boju. Napriek tomu sa hlavný tréner, rozhodol od septembra ešte pridať vo výučbe teórie a morálnej kultúry vo všetkých našich kluboch.