1,092 Views

Aj v tomto roku zorganizovala Taekwon-do Akadémia pre svojich žiakov týždňové letné sústredenie v krásnom prostredí mesta Stará Turá. Nakoľko termín sústredenia bol vybratý hneď na začiatku letných prázdnin mohli sa sústredenia zúčastniť hlavne všetky školopovinné deti ale samozrejme aj starší žiaci, dokonca aj rodinný príslušníci, či cvičenci z iných klubov a škôl Taekwon-do. Prvé dni nám spríjemnila aj návšteva z Čiech v obsadení vysokých technických stupňov, ktorá si pripravila zaujímavé teoretické aj praktické vložky.

Každý deň mal rovnaký harmonogram, ktorý spočíval v troch základných bodoch: cvičiť, jesť a oddychovať. Po raňajkách nasledoval krátky odpočinok pre naštartovanie tela do doobedňajšieho tréningu, kedy všetci žiaci v plnej sile nastúpili na základnú rozcvičku, prípadne strečing a väčšiu časť tréningu sa mohli venovať aktívnemu cvičeniu. Nasledoval obed, po ktorom mohli žiaci relaxovať a naberať sily do poobedňajšieho tréningu. Počas tejto dlhšej prestávky bolo možné si zvoliť vlastný program. Očakávaný ďalší tréning sa niesol v duchu vysokej telesnej záťaže. Či už sa jednalo o precvičovanie základných techník, zostáv, rôznych foriem sparingu alebo cvičenia s lapami, spotené telá nedali na seba dlho čakať. Príchod večere niesol so sebou miernu úľavu. Po doplnení energie sme pokračovali večerným tréningom. Téma pre večerné cvičenie sa volila každý deň iná. Prevažne sme sa venovali novým technikám, zostavám, či teoretickému vzdelávaniu. V sobotu sa večerný „tréning“ konal v klubovni internátu, kde pán Ondřej Vrábel predstavil súťažné pravidlá taekwonda. Tieto vedomosti ocenili aj naši aktívni rozhodcovia, no najviac úžitku mali mladí športovci. Hraví jedinci, teda všetci, si prišli na svoje v rôznych hrách a malých tréningových súťažiach zapojených namiesto rozcvičky pre osvieženie tela aj mysle.

Všetky tréningy boli absolvované v priestoroch športového areálu, prevažne v telocvičniach. Samozrejme nevyužité neostali ani priestory plavárne a vonkajšie volejbalové ihrisko s pieskovým podkladom, ktoré v nedeľu večer vynikajúco poslúžilo pri výcviku sebaobrany pod vedením pána Vladimíra Švandy.

V tretí, tzv. kritický, deň sa celá výprava vydala na výlet k miestnemu jazeru Dubník. Túra na čerstvom vzduchu všetkým ulahodila. Osviežujúci lejak výlet trochu skrátil, avšak hlavne deťom pridal na zážitkoch.

Počas celého týždňa sa mohli žiaci v čase svojho osobného voľna venovať rôznym športovým aktivitám. Vytvorili si družstvá, ktoré navzájom súťažili a nakoniec tí úspešnejší boli sladko odmenení. Najviac výhier mal tím s názvom JCVD, na druhom mieste bol tím, PACH SMRTI. Ešte jedno ocenenie získal tím Komáre s.r.o., ktorý síce nevyhral v žiadnom športe, avšak počas celého turnaja jedinečne preukázal piatu zásadu taekwonda a tou je neskrotný duch. Preto sa tréner rozhodol oceniť aj tento tím jednou tortou.

Radosť z cvičenia, sila kolektívu, upevňovanie a vytváranie vzťahov medzi jednotlivými účastníkmi a nádherné zážitky doplňovali samotné cvičenie ako také. Všetci si odniesli so sebou aj novo naučené zostavy a teoretické vedomosti, vylepšené techniky a upevnenú motiváciu.

Jedinečným zážitkom sa môžu pochváliť tréneri a asistenti. Keďže český hostia z klubu Sonkal Praha, známi svojimi vynikajúcimi fotografickými zručnosťami, sa ponúkli na vyhotovenie popravde profesionálnych fotografií, vznikol výlet do krásnej scenérie hradu Beckov, kde v jeho okolí sa pózovalo. Okoloidúci turisti so záujmom sledovali túto ojedinelú akciu.

Fotografie z celého sústredenia a zaujímavých aktivít si môže pozrieť tu.

Na konci sústredenia, ako to už býva zvykom, bolo páskovanie. Páskovania sa zúčastnilo 52 žiakov. Všetci páskujúci samozrejme uspeli, pretože všetci prešli veľmi prísnym výberom. Takže všetkým spáskovaným žiakom gratulujem za dosiahnutý technický stupeň a tým, ktorí sa na páskovanie teraz nedostali, prajem veľa síl, úsilia na tréningoch a neskrotného ducha, aby sa mohli čím skôr zúčastniť ďalšieho páskovania a samozrejme uspieť.